www.takeapen.org 29/02/2024 07:12:07
  _search_TURK
Click to send this page to a colleague_send_to_a_friend_TURK
Click to print this page_print_page_TURK

Türkiye bu değil!

NAZMİ ÇELENK

 

SONUNDA bu da oldu. İsrail'in uluslararası karasularda Türk gemisine baskınını tabii ki onaylamıyor, kınıyorum. Peki bu günlere nasıl gelindi, bir ona bakalım. Sayın Başbakan Davos'taki gelişmeyi iç politika malzemesi yaparak kendini Ortadoğu'da lider figür olarak oturtmak istemesi ve Arap devletleri de bu role Erdoğan'ı layık görmesi sonucu maalesef ki bu güne kadar gelindi. TV'lerde görüntüleri ibretle izlemekteyim. Ne olduğu, hangi mezhebe bağlı olduğu belli olmayan bir İHH Başkanı Türkiye'yi arkasına sürükledi gidiyor. Sorarsanız dış politikayı kendisi belirleyecek. Yaşanan acı tabloya mı kızarsınız, yoksa bir Arap ülkesinde yaşanan hadiselerin aynısının kendi ülkenizde yaşandığına mı üzülürsünüz.
*
BU tablo mu çağdaş medeniyet seviyesinin tezahürü? Ben Gazze'ye sadece insan hakları duygusuyla bakıyorum, yaşanan hadiseler bana üzüntü veriyor ama öteye geçmek beni ilgilendirmez. Kendi ülkem ve kendi milletim beni daha yakından ilgilendiriyor. Bir anda Gazze'ci olunuverdi. Sayın Başbakan neden Gazze'ye bu kadar ilgi duyuyor anlamak mümkün değil. Oysa üç yüz milyona varan bir Türk imparatorluğu var arkasında. Müslüman dini eksenli politika geliştiriyorsa Türk Müslümanları neden görmezden geliyor? Nedir bu Arap hayranlığı? Gazze'ye yardım götüren gemi aylar öncesinden hazırlanmaktaydı. Türkiye'nin her yanına bilbordlarla reklamı yapılıyordu. Bana kalırsa yardım götürmekten daha doğal ne olabilir, ancak öncelik etrafındaki ihtiyaç sahipleri olmalı.
*
ZATEN yıllardır bu tip yardım kurumları nedenini anlayamadığım, sorunca cevabını alamadığım sebeplerden ötürü sürekli yurtdışına yardım götürüyorlar. Türkiye'nin tüm bölgelerinden yardım toplayıp yurt dışında kendilerinin tespit ettiği yerlerde faaliyetlerini sürdürüyorlar. Onlara birkaç sorum olacak. Siz Türkiye'de yardım yapacağınız yer bulamıyor musunuz da Gazze'ye ve yahut başka ülkelere yardım yapıyorsunuz? Neden Gazze olunca size farklı geliyor? Yardım gemisinde ayak bağı olmaktan başka bir işe yaramayan yüzlerce insan var. Festivale gider gibi gidiyorsunuz! Yüz milyonlara varan Arap nüfus ve on yedi Arap ülkesi Gazze'yi göremedi de sadece siz mi gördünüz? Arap hayranlığı neden ve nasıl nüksetti? Yoksa sizler de Şia mezhebi Arap soyundan mı geliyorsunuz? Doğu ve güneydoğu hatta orta Anadolu bölgesinde yoksul aile bulamadınız mı? Orta Asya'da bir Türk devletine yardım götürmeyi düşünüyor musunuz? Kendi ırkına ve mezhebine mensup olan ülkeler Gazze'ye sırtını dönmüş siz neden kendi meselenizmiş gibi ilgilenmektesiniz? Gazze'ye yardımda mezhepsel yakınlığınızı düşünerek mi hareket ettiniz? Mavi Marmara gemisini kaça, kimden, nasıl, hangi şartlarla aldınız? Parayı nereden buldunuz? Bosna Hersek'e yardım bahanesiyle toplanıp sonra da buharlaşan para ile ilginiz var mı?
*
EY ak-tivis denilen şahıslar!
Filistin deyince sokağa fırlıyorsunuz, her türlü yardımı toplamak için dünyayı dolaşırsınız, ama PKK'nın şehit ettiği bir gariban Mehmetçik için, bırakın yardım kampanyası düzenlemeyi, dünyayı dolaşmayı, bir mevlit bile okutmak aklınıza gelmiyor mu? Hadi bir Türk devletine yardım götürün. 
Filistin'in lideri Arafat, PKK terör örgütünü Türkiye ortak düşmanımız diyerek Bekaa kampında eğitmedi mi? Dahası var. 1975 yılında Filistin lideri Yaser Arafat, Kıbrıs Rumları'na; "Biz sizleri kardeş mücadeleciler sayıyoruz, sizin zaferiniz bizim de zaferimiz olacaktır. Çünkü düşmanımız ortak düşmandır" demedi mi? Makarios öldüğünde tüm Arap ülkeleri 3 gün yas ilan edip, bayraklarını yarıya indirmediler mi. Sizi ak-tivist bozuntuları bir Filistinli ve bir Hamas militanı için duyduğunuz hayranlığı PKK'nın şehit ettiği Mehmetçikten neden esirgiyorsunuz? Şehitlerimiz için kampanya düzenlemeyi düşündünüz mü? Gazze'dekiler Mehmetçik'ten daha mı mukaddes?
Filistin ve Gazze için gözyaşı döküyorsunuz; Kerkük, Telafer, Doğu Türkistan, Keşmir, Pakistan ve Afganistan'da ölenler için yani Türkler için parmaklarınızı neden kıpırdatmıyorsunuz?
*
BUNLARA cesaret veren, tamamen AKP Hükümeti'dir, ve AKP Hükümeti bunu bilerek ve planlayarak yapmaktadır. Bu yeni Ak-tivist'çiler için geçerli olan Arap Milliyetçiliğidir. İsrail askerinin müdahale edeceği biliniyordu. Askerler gemiye indiklerimde sopalarla saldıracağınıza neden sessizce bekleyip durmadınız? İsrail askerini ekmeğine yağ surdunuz. İsrail'in düştüğü politik ablukayı siz açtığınızın farkında mısınız? Sayın başbakan Suriye'ye yaptığı gezide "Dere yatağına akar" demişti. Anladık sonunda... Türkiye bir Arap devletine dönüştürülmeye başlandı. İsrail'e öfke ile gittiniz, Gazze'ye sevgi ile gitmediniz! 


Source: http://www.tercuman.com.tr/v1/yazaryazi.asp?id=144 


Copyright © 2001-2010 TAKE-A-PEN. All Rights Reserved. Created by Catom web design | SEO